Archeolodzy odkryli największy w Polsce ośrodek garncarski z czasów rzymskich

piątek, 26 marca 2021
Nauka
N icon science.png

Archeolodzy odkryli we Wrzępi (małopolskie) wielkie centrum produkcji garncarskiej sprzed 1,5 tys. lat. Według badaczy, jest to jedno z największych stanowisk archeologicznych w Europie. Składa się z około 130 pieców.

Do tej pory przebadano za pomocą magnetometru obszar o powierzchni około 5 hektarów, a wykopaliskowo zostały przebadane dwa piece. Z ich analizy wynika, że wytwarzano tam duże naczynia służące do przechowywania żywności. Odkryte naczynia wykonywano za pomocą koła garncarskiego.

Według przeprowadzonych badań piece były wykorzystywane od przełomu II/III do V wieku, w czasach, gdy na tych terenach mieszkali Wandalowie z kultury przeworskiej. Największe do tej pory odnalezione stanowisko w Polsce znajdowało się w Zofipolu pod Krakowem, a największe stanowisko w Europie znajduje się w rumuńskim Medieșu Aurit. Na terenie dzisiejszej Polski zachowały się również duże ośrodki produkcji żelaza z tamtego okresu.

Badania terenowe obiektów zakończyły się kilka dni temu. Badacze planują powrócić na teren wykopalisk w przyszłym roku, po uprzednim zabezpieczeniu pozostałości pieców.

Nie wiadomo, czy ośrodek garncarski był użytkowany przez kilka wieków, czy intensywnie w krótkim okresie. Nie wiadomo także, jaki zasięg miały produkty w nim wytwarzane. Archeolodzy planują badania na innych stanowiskach, które pozwolą udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Źródła

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.