Radek Grec opublikował cyfrową rekonstrukcję Luxtorpedy

wtorek, 23 marca 2021
Transport
POL Luxtorpeda.JPG
Model wagonu motorowego Luxtorpedy w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

KolejLotnictwo

Radek Grec 15 marca 2021 roku opublikował cyfrową rekonstrukcję Luxtorpedy w formie filmu na YouTube. Materiał trwa 2 minuty i 58 sekund

Legendarna Luxtorpeda[1] to szybki wagon motorowy z 2 silnikami spalinowymi, który przejechał trasę Kraków-Zakopane w 2 godziny i 18 minut. Wyprodukowano jedynie 5 egzemplarzy, z których żaden nie ocalał.

Luxtorpeda była symbolem nowoczesności i dynamicznego rozwoju przedwojennej kolei w Polsce. Luxtorpeda była luksusowym, superszybkim autobusem szynowym o napędzie spalinowym.

Przedwojenne Luxtorpedę pędzącą po torze odtworzył w świecie cyfrowym tyszanin, Radek Grec.

Do dziś nie przetrwał ani jeden egzemplarz, więc nie ma szans zobaczyć Luxtorpedy ani w żadnym muzeum, ani tym bardziej w ruchu, podczas rocznic czy innych świąt.

Pozostaje nam jedyne podziwiać super szybki pociąg na archiwalnych zdjęciach[2] i na wizualizacji, którą wykonał Radek Grec.

Przypisy

Źródła

Linki zewnętrzne

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.